Tegin seda juhuslikult ning kogu protsess oli väga põnev.
Kuid nüüd tunnen, et Emma raamas peitus veel nii mõndagi, mida ma oma esimesel lugemisel ei osanud märgata. Ehket otsustasin raamatu uuesti läbi lugeda ning märkida üles kohad, mida täpsemalt uurida.
Kommentaarina on huvitav ka märkida, et mingi hetk mõtlesin ka järgmist ajajärku 14 sajandi Isabeli raamatut lugeda, kuid mingi hetk tundsin, et see ajab siiski paljud asjad segamini ja ma loobusin selle raamatu lugemisest.
Corfe Castle
leidsin väga ilusaid pilte selle lossiga seoses.
Samamoodi ühe joonistuse, kus oli alapealkirjaks:
From almost any direction Corfe Castle is one of the most spectacular ruined castles in Britain. Here in 978 A.D., King Edward, aged 18, was murdered at the instigation of his stepmother, who coveted the throne for her son. The castle was ruined by Roundhead forces during the Civil War in 1646 and after the war much of the stone was used to build houses in the village. The remains of the castle are now owned by the National Trust.
The mellow Purbeck stone cottages are also a feature of this unspoilt village.
http://www.englishvillagescenes.co.uk/ink/pages/corfecastlebw.html
Ehket mainitaksegi ära Edwardit, kelle tapmisest on ülevaade I petükis.
Lisaks leidsin veel selliseid ilusaid pilte:
lk 8-10
Kui kogu see õudus toimus, oli ta 10 aastat vana......
See oli juhtunud 18. märtsil 978, mil ta viibis Corfe Castle´is koos oma ema, leskkuninganna Elfridaga. Oli pärastlõunane aeg ning ta ei jõudnud ära oodata oma venna Edwardi saabumist.
.....
.....
Jah, seda ta ju teadis, et kuna ta isa kuningas Edgar oli kolme aasta eest surnud ja kuningaks oli valitud Edward.
.....
Sellel, et Edward ennast nii harva näole andis, võis olla muidki põhjusi peale kuningakohustuste; Ethelred andis sellest endale vastumeelselt aru. Edward ise oli selle lausa välja öelnud:
"Su ema vihkab mind!"
.....
Ikka veel sadulas istudes võttis kuningas kruusi vastu, heitis kuningannale terava pilgu ning ütles:
"Tegelikult peaksin ma kõigepealt käskima teil sellest kruusist rüübata, leedi Elfrida, aga ma olen pärast jahilkäiku nii neetult janune, et heidan ettevaatuse kõrvale"
Miks Edward nõnda ütles ja miks ta ema niiviisi nimetas, imestas Ethelred. Kuid kaugemale ta oma mõtetega ei jõudnud, sest nägi üht oma ema meestest Edwardi paremast käest kinni haaramas.
.....
Samal silmapilgul tabas kuningat ootamatu hoop vasakult, ta paiskus sadulast maha ja jäi jalgupidi jalutsisse rippu.
Mis juhtus pärast seda meeste ja hobuste segadikus, seda Ethelred enam ema pitistuses enamei näinud.
.....
Ja ikkagi sai talle varsti teatavaks, et vend oli ta ema ukse ees maha löödud ning et nüüd oli tema ise kuningas.
Leidsin ka Corfe Castle asukoha üles. Paikneb Prantsusmaa ranniku vastas. Suhteliselt lähedal Londonile.
There is evidence in the village of a civilization that existed in 6000 BC; as well as Celtic habitation circa 1300 BC; and of course, the Romans circa AD 50. There is a legend which Tomas Hardy recorded concerning the disappearance of an entire Roman legion, with of course, only its ghost remaining; leading to the conclusion that a massive battle must have taken place between the Celts and the Romans which later resulted in the demise of the Celts. Early in the fifth century, after the Romans left, the Vikings and the Saxons occupied this area until AD 1090 when the Norman Conquest occurred.
http://www.corfecastle.net/
Juttu on kaduma läinud roomlastest. Kuidagi tuttavlik link "leegioni" filmile. Kuid arvatavasti on neid kadunud hingesid rohkem kui see üks teadaolev.
Wikipedias on lühidalt kogu Corfe Castle ajalugu, mis on väga põnev, kuid hetkel ma sinna ei süübi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Corfe_Castle
ära on mainitud ka Edwardi tapmine.
Edward, Ethelredi vend ja Edgari poeg
Wikipediast leidsin kena pildi:
või siis selline:
Wikipedia info Edwardi kohta on väga põnev. Kohati täis tükitud erinevat infot, kuid üldjoontes ei olnud ma enne tulnud selle peale, et Edward oli nö abieluväline laps. Ühe versiooni kohaselt olevat ta olnud ühe nunnaga tehtud laps.
Seega (ma küll ei tea täpselt selle aja seadusi) näib, et ametlikult polnudki Edwardil troonile õigust.
Igastahes hilisemas rüütliseaduses oli nii, et sohilastel polnud oma isa varandusele ja nimele õigust.
Ja ka William Bastard oli selle teemaga kimpus ning see toimus suhtelilselt lähedale Edwardi tapmisega.
Kui sajandid on lähedased :)
Samuti väidab wikipedia, et maa oli kahe erineva võimu vahel jaotatud (mis algas juba kuningas Edgari ajastust) ning see tekitas pingeid ning oli võimalik ka kodusõda.
Kuid tekst on nii täis pikitud fakte, et hetkel ma pikemalt süvenema ei hakka.
Igal pool joonistusel on saadud ainest just selle tapmise hetkest ning peekri vastuvõtmisest.
Kummitab mind aga pidevalt küsimus: miks tapeti Edward nii ametlikult? kas seda poleks saanud teha palju vaiksemalt ja salajas?
Wikipedias on väga põnevaid fakte ka Ethelredi ema Elfrida kohta.
Elfrida
http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%86lfthryth,_Queen_of_England
Kõigepealt on kirjas, et Edgar oli ka enne abielus, kuid Elfrida oli ainuke naine Edgaril, kes oli nö ametlik kuninganna.
Ta sünnitas kaks poega, esimene oli Edmund ja teine Ethelred. Edmund suri varajases nooruses.
Elfridat nimetatakse kui üldse esimest Inglismaa kuningannat.
Samuti on ta oma teo tõttu üks nimekamaid "kuri võõrasema" figuure muinasjuttudes.
Samas panustas ta suurel määral ka jumala kummardamisele ning oli riigi juhtimisel oluline figuur.
Väga huvitav on seik, kuidas Elfrida kuningaga üldse abiellus.
Kuningas kuulis, et on üks imeilus naine, kelle kohta ta palus uurida ühel mehel nimega Ethewald, kas kuuldus vastab tõele. Kuuldus vastas tõele, kuid Ethewald otsustas hoopis ise naisega abielluda ja saatis sõna kungale, et tegu on ebasobiva naisega.
Edgar palus siiski kohtumist Elfridaga. Ethewald palus Elfridal end inetumaks teha, kuid naine otsustas siiski ristivastupidi käituda.
Jahilkäigu ajal Edgar tappis Ethewaldi ning naitus Elfridaga.
According to William, the beauty of Ordgar's daughter Ælfthryth was reported to King Edgar. Edgar, looking for a Queen, sent Æthewald to see Ælfthryth, ordering him "to offer her marriage [to Edgar] if her beauty were really equal to report." When she turned out to be just as beautiful as was said, Æthelwald married her himself and reported back to Edgar that she was quite unsuitable. Edgar was eventually told of this, and decided to repay Æthelwald's betrayal in like manner. He said that he would visit the poor woman, which alarmed Æthelwald. He asked Ælfthryth to make herself as unattractive as possible for the king's visit, but she did the opposite. Edgar, quite besotted with her, killed Æthelwald during a hunt.
Wikipedias on mainitud ka riigi jagunemist Edwardi valitsemise ajal. Sain sellest nüüd rohkem aru.
Edwardi kuningaks saamist toetas ka Dunstan ning Elfrida esimese mehe vend Ethelwine. Kuninganna poolt oli teine piiskop Ethelwold ning Mercia valitseja.
Edgar died in 975 leaving two young sons, Edward and Æthelred. Edward was almost an adult, and his successful claim for the throne was supported by many key figures including Archbishops Dunstan and Oswald and the brother of Ælfthryth's first husband, Æthelwine, Ealdorman of East Anglia. Supporting the unsuccessful claim of Æthelred were his mother, the Queen dowager, Bishop Æthelwold of Winchester, and Ælfhere, Ealdorman of Mercia.
Lisaks on märgitud, et kogu sellest ajastust on film: The Ceremony of Innocence, kus on nii Thorkel, Emma kui ka kõik teised Emma raamatu osalised.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Ceremony_of_Innocence_(film)
Film on tehtud aastal 1970 ning kirjutatud Ronald Ribmani poolt.
siin on filmist veidi rohkem kirjas:
http://www.allrovi.com/movies/movie/the-ceremony-of-innocence-perf-v271109?r=allmovie
peaks selle filmi kuskilt üles leidma.
lk 10.
Mercia alderman tuli suure relvastatud kaaskonnaga Weesexisse ja Warehami. Seal laskis ta Edwardi surnukeha välja kaevata ning viis selle kuninglike austusavaldustega Shaftesburysse.
Siin olen ma millestki valesti aru saanud. Arvasin, et Mercia alderman (kohaliku hõimuaristrokaatia juht Inglismaal, hiljem ka kuninga ametnik) oli kuninganna poolt. Kuid näib, et siiski vastu. Vaatan korra teksti üle. Jah Mecia alderman oli kuninganna vastu.
Edwardi tekstis oli ka kirjas, et nüüdseks puhkab ta keha hoopis kolmandas kohas.
Aastal 1001 viidi ta üle kloostrisse.
Lisaks on mainitud, mis paikades on Edward märtsina austatud.
In 1001 his remains were moved to a more prominent place in the abbey, probably with the blessing of his half-brother King Æthelred. Edward was already reckoned a saint by this time. A number of lives of Edward were written in the centuries following his death in which he was portrayed as a martyr, generally seen as a victim of his stepmother Queen Dowager Ælfthryth. He is today recognized as a saint in the Eastern Orthodox Church, the Roman Catholic Church, and the Anglican Communion.
lk 11-12
Samal ajal tõstsid ema ja selle nõuandjad tema ette ka teisi peegleid.
...
Edward oli olnud halb kuningas - kui ta poleks noorest peast surnuks pistetud, oleks ta oma jõhkra türanniolemusega paisanud Inglismaa suurimasse viletsusse. Mõtle oma vaarisale Alfredile, keda hüüti Suureks! Mõtle oma isale, kuningas Edgarile! Nad mõlemad jätsid endast maha vankumatu trooni, mille tugedeks olid rahu ja ümbritseva maailma austus.
....
Aga ainus asi, mis ta nägi, oli see, et üks suurnike suguvõsa tõusis kuningatapu pärast teise vastu.
....
Et peapiiskop Dunstan tõmbas oma käe ära tema ja ta ema pea kohalt- sama Dunstan, kes oli olnud ta isa ja ta venna suureandeline ning austatud nõuandja.
Kuningas Edgar
http://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_the_Peaceful
Midagi väga huvitavat ei leidnud. Uudiseks oli et teda nimetati Edgar the Peaceful.
Ning et ta oli Edmund I noorim poeg. Millegipärast eeldasin, et ta oli Alfredi poeg, kuid loogiline, et see nii pole. Vaarisa pole ju vanaisa ;)
Emma raamatus oli ka mainitud et nii Alfredi kui ka Edgari järeltulija on vääritu (lk 11). Kes oli siis nii vääritu Alfredi järeltulija?
Huvitav oli ka fakt, et Edgar kutsus tagasi Dunstani tema eksiilist. Miks oli Dunstan eksiilis?
Upon Eadwig's death in October 959, Edgar immediately recalled Dunstan (eventually canonised as St. Dunstan) from exile to have him made Bishop of Worcester (and subsequently Bishop of London and Archbishop of Canterbury). Dunstan remained Edgar's advisor throughout his reign.
Juttu on ka kaheksast kuningast, millest ma suurt aru ei saa. Ehk kunagi hiljem süvenen.
Mainitud on ka Edgari tütart ja omakorda on mainitud tema tütart kedagi Edithit. Edith oli aga eraldi mainitud ka Emma raamatus. Kas on tegu sama inimesega?
Edgar also had a daughter, possibly illegitimate, by Wulfryth, who later became abbess of Wilton. She was joined there by her daughter, Edith of Wilton, who lived there as a nun until her death. Both women were later regarded as saints
No comments:
Post a Comment