Mu viimasest postitusest on päris palju vett merre voolanud. Elus on palju muudatusi toimunud.
Olulisi ja elulisi.
On taas saabunud aeg, kus mul on loodetavasti veidi rohkema aega tegeleda oma postitustega.
Igatahes, saabumas on 2016 aasta kevad ning käes on aeg seemned mulda pista.
Esimest korda elus elan ma alaliselt oma aiaga majas. Siiani olen isa juures nipet näpet korraldanud, kuid selline aeg-ajalt aia pidamine ei ole ikka päris "see".
Aed pole suur, kuid õnneks on mul tore mehe ema, kes varustab suve jooksul kõige olulisega. Mul vaid vaja maha panna ilu ning niinimetatud kiiresti tarbitavaid taimi.
Kuskil nädal aega tagasi panin mulda hulk erinevaid lilleseemneid. Siiani pole ma lilli ette kasvatanud, kuid sel aastal otsustasin proovida. Eks näis, kas õnnestub.
Oma Saksamaa reisil olles ei suutnud ma kordagi ühest DIY poest lahkuda ilma seemneid kaasa ostmata. Täielik ostupalavik selles osas. Seega väga suur osa minu kogust moodustavadki saksa keelsete nimetustega lilleseemned, mis aga on tänu Facebooki aiahoolikute inimestele peaaegu tuvastatud.
Moodustasin värvide järgi kaks grupeeringut- üks selline kolla-puna-oranži segune ja teine sini-kollase segune. Panin ka etteistutuskasti vastavalt värvide järjestusele.
Hetkel pole mul küll aimugi, kuhu täpsemalt need lilled kõik istutada, kuid eks tegeleme sellega siis, kui aeg on käes.
Seemned sai mulda pandud 23.02, päikselise akna juurde, veidi jahedamasse tuppa, temperatuur kõigub 16-19 kraadi vahepeal.
Tänaseks (29.02) on end ilmutanud juba kahe lilleseemne idandid.
Üks on Ruse ja teine on Nemeesia.
Ruse kohta on internetist suhteliselt keeruline infot leida, kuid miskit siiski leidsin. Tegu peaks olema rippuva lillega, millel on pisikesed kollased õied. Selgub, et taime korrektne nimetus on:
Feerulalehine ruse.
Lehelt http://www.kanepiaiand.ee/tooted/suvelilled/ruse-bidens saab sellist infot:
Ilus, kollaste õite ja peenikeste lehtedega (meenutab veidi kummelit), laiuv või rippuv taim. Segudes väga ilus ja rõõmus, üksinda jääb värv veidi lahjaks. Kasvutingimustelt ja ilmastiku ning haiguste suhtes vägagi vastupidav, armastab viljakamat mulda, siis on lopsakam kuid kasvab ka lahjemas mullas. Pistikpaljundus.
Paki peal on lisaks info, et nõuab palju kastmist ja väetamist.
Internetist leidsin ka ühe pildi, kuidas ruset on ära kasutatud ampli kujundusel:
Pildi all kommentaar: Sügiseks on hurmav hõbepael, harilik maajalg, suva iluõnges ja koldnõges puittalad täielikult katnud. Punaseid ja kollaseid täpse lisavad rohelusse aed-raudürt ja feerulalehine ruse. http://ideesahver.ee/aed/19384/
Ma küll veidi loodan, et minu ruse jääb lopsakam ja kollast on rohkem, kuid millegagi koos seda tõesti võiks istutada amplisse.
Üleval olevas lingis jäi silma ka taim nimega kassiurb, mida mäletan Viljandi linnuse amplist. Sellega sobiks kollane ruse kaunilt kokku.
Mais peaksin taimed ümber istutama ning õiteilu on juunist kuni sügiseni.
Nemeesia
Nemeesia õisi imetlesin ma esmakordselt möödunud aastal ühel Saksamaa messil. Nii ilusad pisikesed õied, mis on tuhandeis värvides ning kauni kujuga.
Veidi meenutavad pisikest võõrasema. Eestis polnud ma siiani neid kohanud ning ka seemned ise sai ostetud Saksamaalt. Aga aiahoolikud Facebookis näisid seda lille hästi teadvat.
Sel aastal olid nemeesia seemned müügil ka Bauhofis. Seega on mul maha pandud kaks erisorti.
Kusjuures Bauhofist ostetud Mr Fothergills seemned tärkasid varem, Saksa seemned hiljem. Sellest pikemalt aga järgmises postituses.
Mr Fothergills nemeesia kannab nime: Nemesia Carnival mixed - kollasest punaste toonideni. Kahjuks ei saa ma aimu, kas on tegu väikeseõielise või suureõielise nemeesiaga. Eks siis aeg näitab. Taime kõrgus on küll veidi madalam kui saksast ostetud seemnetel.
Saksa seemned kannavad nime Nemesia strumosa Märchenzauber, tõlkes "Haldja maagia". Tonaalsus näib olevat sama, mis ülemisel. Ehk on roosat tooni veidi rohkem.
Veidi nemeesiast. Eestipärane nimetus on neil sitsilill.
Nemeesia on ühe või mitmeaastaste rohttaimede ja poolpõõsaste taimeperekond mailaseliste (Scrophulariaceae) sugukonnast. Perekonna umbes 50 liiki kasvab looduslikult peamiselt Lõuna-Aafrikas. Nemeesiate lehed on rootsutud, harilikult kobarais asetsevad huuljad õied sarnanevad pärdiklille õitega, vili kupar. Eestis kasvatatakse suvilillena ning üheaastase aiailutaimena suureõielise nemeesia (N. strumosa) rohkeid valgete, kollaste või punaste õitega sorte. Parim viis paljundamiseks on seemnetega. Ühes grammis on kuni 3600 seemet. Seemned võib külvata taimede ettekasvatamiseks juba märtsis aprillis. Idanemise temperatuur jääb vahemikku 15-20ºC, mille juures idanemine kestab 2–3 nädalat. Seemikud pikeeritakse vahedega 5x5 cm kastidesse. Noored taimed istutatakse välja kasvukohale vahekaugusega üksteisest umbes 20–25 cm mais, mil öökülmade oht on valdavalt möödas. Võib külvata mais ka otse kasvukohale, kuid pärast tärkamist võib külv vajada harvendamist. Nemeesiad õitsevad juulist sügiseni. Kasvukohana eelistavad nemeesiad päikeselist, viljaka-, vett hästi läbilaskva pinnasega paika. Soovides kujundada taimi põõsakujulisteks, võib võrseid kärpida.
lehelt: https://www.aiasober.ee/liigikirjeldused/152
Lisaks leidsin www.seemnemaailm.ee lehelt sellist infot:
Kultuurtaimena kasvatatakse alates 1892a. Valguslembene, külmakindel, vähenõudlik. Kerge, mõõdukalt viljakas ja niiske muld, mis ei sisalda lupja.
Hooldus: kuiva ilmaga vajab regulaarset kastmist; väetatakse 2-3 korda suve jooksul. Kui õitsemine hakkab vähenema võib võrsete otsad ära lõigata, hea hooldusega ja päikeselise ilmaga hakkavad taimed uuesti õitsema. Samuti pikendab õitsemist dekoratiivsuse kaotanud õisikute eemaldamine. Tihedama taime saamiseks tuleks võrsete tipud ära näpistada.
Paljundamine: seemnetega. Külvata veebruaris- märtsis külvikasti. Seemned kergelt katta mullaga. Külvi sügavus 3 mm. Tõusmed ilmuvad 8 päeva pärast. Neid pikeeritakse üks kord 5x5 cm skeemi järgi.
Hooldus: kuiva ilmaga vajab regulaarset kastmist; väetatakse 2-3 korda suve jooksul. Kui õitsemine hakkab vähenema võib võrsete otsad ära lõigata, hea hooldusega ja päikeselise ilmaga hakkavad taimed uuesti õitsema. Samuti pikendab õitsemist dekoratiivsuse kaotanud õisikute eemaldamine. Tihedama taime saamiseks tuleks võrsete tipud ära näpistada.
Paljundamine: seemnetega. Külvata veebruaris- märtsis külvikasti. Seemned kergelt katta mullaga. Külvi sügavus 3 mm. Tõusmed ilmuvad 8 päeva pärast. Neid pikeeritakse üks kord 5x5 cm skeemi järgi.
Pikeerida on vaja võimalikult vara, et vältida juurte kahjustamist. Pikeerida on parem kohe eraldi pottidesse. Kasvukohale istutatakse karastatud taimed mai kuus. Taimede vahed 15-20 cm. Ümberistutamisel on oluline, et juured ei saaks vigastada, mis nemeesiale ei meeldi. Mais võib külvada ka otse avamaale: tõusmed ilmuvad 14 päevaga.
Kasutamine: üks parimaid suvelilli juhuslikult kokkuseatud lillepeenardesse, samuti sobib istutada rõdukastidesse (maja lõunapoolsel küljel).
Kasutamine: üks parimaid suvelilli juhuslikult kokkuseatud lillepeenardesse, samuti sobib istutada rõdukastidesse (maja lõunapoolsel küljel).
Ehket nemeesia sobib nii peenrasse täitelilleks, kui ka rõdukastidesse keskseteks lilledeks. Püstised, 20cm kõrged.
Samas kuigi nemeesia pole kuigi langev lill, siis on ta huvitav ka amplis.
Väga ilus tulemus on ka potis:
Aga pole ta inetu ka peenratäitena:
Seega sel lillel on päris palju erinevaid kasutusvõimalusi. Tekkis isegi mõte, et ehk peaks neid suisa juurde külvama :)
Taimed on valmis õue istutamiseks mais, kuid enne seda pean nad veel eraldi pikeerima. Kirjas on, et pikeerida võiks võimalikult vara, et juuri mitte kahjustada.
Ehket mulle näib, et peagi pean selle ette võtma. Hetkel on istikud päris tihedalt kasvama hakanud ning ei tahaks, et juurde väga põimuvad. Arvatavasti ostan eraldi istikutele ruudustikud, kuhu nad eraldi kasvama panna, siis on lihtne sealt nad otse avamaale, amplisse või rõdukasti mai kuus ümber istutada.
Kirjas on ka, et seemneid võin otse avamaale külvata mai kuus.
Nemeesia õitseb juunist sügiseni, kui õigesti hoolt kanda.
No comments:
Post a Comment