Olen Saksamaal Bremenist 180 km linnas nimega Peine.
Enne siia tulekut uurisin veidi Bremeni kohta ning avastasin, et Karl Suur alistas nad ja muutis kristlaseks.
Bremenit mainitakse esmakordselt 782. aastal. 787. aastal asutas Karl Suur Bremeni piiskopkonna ja linn sai Põhja-Euroopa ristiusustamise keskuseks. 1260. aastal sai Bremenist hansalinn.
http://www.wikipedia.ee/w/index.php?title=Eri%3AOtsimine&search=bremen
Küsimus tekkiski mul rohkem sellest, et Karl Suure aeg oli suhteliselt imelik ja keeruline, et mis maalasega oli siiski tegu ja mis maid ta valitses.
Sellele küsimusele annab selgust eesti keelne wikipedia, kus pole küll palju infot, kuid info on siiski piisav.
Karl Suur (prantsuse Charlemagne, saksa Karl der Große, ladina Carolus Magnus; 742, 743, 747 või 748 – 28. jaanuar 814 Aachen) oli Frangi riigi kuningas alates 768 (kogu riigi valitseja alates 771) ja Rooma ehk Frangi keiser alates 800. Ta pani oma keisririigiga aluse kolmele hilisemale Euroopa suurriigile: Saksamaale, Prantsusmaale ja Itaaliale. Ta pidas end otseselt Rooma keisrite järeltulijaks ja nimetas end Lääne-Rooma keisriks. Ta oli sõjaliselt äärmiselt edukas, liidendas Frangi riigiga nii Saksamaa (Elbe jõeni), Põhja-Itaalia kui ka Lõuna-Prantsusmaa ning Madalmaad. Ainsana jäid tänase Prantsusmaa aladest tema riigiga ühendamata bretoonide maad (Bretagne). Karl Suur oli Pippin Lühikese poeg ja Ludwig Vaga isa.
Ehk sealt edasi saab selgust ka Frangi riigi moistele:
Frangi riik (ladina Regnum Francorum) oli riik varakeskaegses Euroopas. Suures osas langeb Frangi riigi territoorium kokku tänapäevase Prantsusmaaga (siit pärineb ka Prantusmaa nimetus la France).
Frangi riik tekkis 5. sajandil peale Lääne-Rooma riigi lagunemist kui frangid vallutasid kuningas Chlodovech I juhtimisel enamiku Galliast.
http://www.wikipedia.ee/wiki/Frangi_riik
Ehket Frangiriik oli praegune Prantsusmaa suuremas joones.
Nüüd aga pakub huvi, et kust pärinesid siis need frangid, kes roomlastele kuulunud Gallia vallutasid.
Frangid (germaani keeles 'vabad') olid germaani hõimurühm, kes asusid 3. sajandil eKr Reini jõe paremal kaldal. Sõna "frangid" seostatakse nende relva, kaheteralise sõjakirve francea nimetusega.
http://www.wikipedia.ee/wiki/Frangid
Ehket gremaanlased ise alistasid Gallia ehk tulevase Prantsusmaa ning loid sinna riigi.
Seejärel tekkis prantslasest valitseja, kes oma endised hoimlased alistas saksamaa aladel. Ehkete sakslane anastas tegelikult sakslast.
Kuidas on aga vöimalik, et kahe riigi rahvused on niivörd erinevad?
vaatan korra Prantsusmaa ajalugu.
Siit leidsin infot, et enne germaane elasid seal keldid, kelle kohta on järgnev kirjeldus:
Keldid on kultuurilt ja keelelt lähedased indoeuroopa hõimud, kes elasid I aastatuhandel eKr Lääne- ja Kesk-Euroopas.
Prantsusmaa aladele saabusid nad umbes 500 eKr, sealt lähtus kolm asustuslainet – Böömimaale ja Ungarisse; Väike-Aasiasse (Galaatiasse) ja Britanniasse.
http://www.wikipedia.ee/wiki/Keldid
ehket need samad keldid voisidki germaani verega segunedes anda sellise tulemuse, nagu prantslased praegu on. Mis on Indoeuroopa?
Indoneeslased:
Pontose steppidest jätkunud liikumist avab praegu levinumaks ja tugevamaks indoeurooplaste tekke teooriaks olev Leedu päritoluga ameerika arheoloogi Marija Gimbutase (1921–1994) kurgaanide hüpotees.[3] Selle järgi elasid indoeurooplaste protoindoeurooplastest eellased Mustast ja Kaspia merest põhja pool asuvatest praegusel Lõuna-Venemaa ja Ukraina alal Pontose steppides.
ehket Keldid olid pärit venemaa aladelt. ja see annab selgust ka, miks prantslased on veidi teistmoodi kui sakslased.
No comments:
Post a Comment